12mm (10mm Drill size) x 60mm Ankerbolt Mechanical Galvanised (JCP Part JAB10/12060G) (1 bolt)
SKU 089JAB10/12060G
Bulk pricing available for quantities of 50 units or more
In stock
1
Buy more, save more
QuantityPrice per itemDiscount
Product Details
UPC: 5014196283555
Head Style: Hex Head 17mm AF
Drive Style: Drill Pilot Hole 10mm
Diameter: 12.0mm
Length: 60mm
Material: Galvanised
Finish: Mechanical Galvanised
Brand: JCP Fixings
Brand Product Line: Ankerbolts
Type: Ankerbolt
Extra Features: Mechanical Galvanised to 40 Microns
More features: Hex Head Screw In Anchor
MPN: FJJAB10/12060G
Manufacturers Part Number: FJJAB10/12060G
DIN STANDARD: JAB
Quantity: 1
JCP Part JAB10/12100G
The undercutting action provides a positive anchorage with no expansion forces.
• Concrete C20/25 to C50/60
• Non-Cracked Concrete
• Hollow Concrete Planks
• Solid Brickwork
• Concrete Block
• Natural Stone
• Undercutting Action
• Fast And Secure Installation
• Expansion Free
• Through Fixing
• High Performance
• Zinc Plated Minimum 5μm
• Mechanical Galvanised minimum 40μm
Save this product for later
Share this product with your friends